0 (530) 500-4281

LGS Sonuçları ne zaman açıklanır?


  • LGS Sonuçları ne zaman açıklanır ?

2 Haziran 2018 de gerçekleşen merkezi sınav puanları 26 Haziran 2018 de açıklandı.  Açıklanan sınav sonuç belgesinde öğrencilerin doğru ve yanlış cevap sayısı, puanı ve yüzdelik dilimi yer aldı. 27 Hazirandan itibaren özel ortaöğretim kurumlarının ve yetenek sınavıyla ögrenci alacak okulların kayıtları başladı.  2 Temmuz 2018 de Tercihlere esas kontenjan tabloları açıklandı. Bu tablolarda tüm okulların kontenjanları, daha önceki yılda başvuran öğrencilerden en yüksek ve en düşük yüzdelik dilimle o okula yerleşen öğrencilerin dilimleri ve okul adres bilgileri ilan edildi.  27 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında öğrenciler  1. Tercih dönemine girdiler. Merkezi sınav puanıyla tercih yapmak isteyen öğrenciler e-okul un başvuru ekranından öncelikle yerel yerleştirme için tercihte bulundu bu yerleştirmede üç okul aynı türden kalan iki tanesi de farklı türden olmak üzere 5, Merkezi sınavla öğrenci alan liselerin tercihinde de okul türü farketmeksizin 5 okul tercihinde bulunabildiler. Isteyen öğrenciler de 5 tane pansiyonlu okul tercihinde bulunabildi. Özel ortaöğretim kurumları ve yetenek sınavıyla öğrenci alan okulların kayıt işlemleri 13 temmuz 2018 günü sona erdi. Öğrencilerin Yerleştirmede hangi okullara yerleştikleri ve kalan boş kontenjanlar 30 Temmuz 2018 günü açıklanacak. Açıklanan okullar ve boş kontenjanlar doğrultusunda 1. Nakil tercih başvuruları 6-10 ağustos tarihinde, sonuçları 13 ağustos tarihinde açıklanacak. 2. Nakil başvuruları 13-17 Ağustos tarihinde alınacak sonuçları 19 Ağustos tarihinde açıklanacak. 3. Nakil başvuruları 27-31 ağustos tarihinde alınacak sonuçları 3 eylül tarihinde açıklanacak. 3-6 ağustos tarihinde 4. Nakil başvurularının alınmasının ardından sonuçlar 8 eylül de açıklanacak ve nakil dönemi sona ermiş olacak.

10-14 eylül tarihleri arasında ise boş kalan kontenjanlara, hiçbir yere yerleşemeyen ögrenciler için Il/ilçe Öğrenci yerleştirme ve nakil komisyonlarınca yerleştirme başvuruları alınacak aynı tarihlerde pansiyonlu okullarda yatılılık başvuruları da alınmış olacak. 16 eylül 2018 tarihinde il/ilçe öğrenci yerleştirme komisyonlarınca yerleştirmeler tamamlanacak, yatılılık yerleştirme sonuçları ilan edilecek ve e-pansiyon üzerinden kayıtların sisteme işlenmesi gerçekleştirilecek. 17 Eylül 2018 tarihinde de 2018-2019 eğitim ögretim yılı başlayacak.

Bu yıl ilk defa uygulanan sistemde öğrencilerin sınav kaygısını azaltmak, yarış atı gibi sınavdan sınava koşturup, gelecekten endişeli, hayatlarının bu sınavlara bağlı olduklarını hissetmemeleri için liseye geçişte bir opsiyon tanındı ve isteyen öğrenciler merkezi sınava girmedi. Eğitimde eşitliği ve adaleti sağlamak için yapılan bu çalışma öğrenciler ve velileri için bir değişiklik göstermedi. Nitelikli okulların üniversite sınavındaki başarıları, eğitim kadrosu ve gelecek olan öğrenci profili nedeniyle bu okulları kazanmak için daha büyük bir yarış başladı. Her ne kadar eğitim standartını yükselteme amaçlı da olsa öğrenciler, veliler arasında yüzde onluk dilime girebilmek için daha büyük bir rekabet ortamı oluştu. Şunu unutmamak gerekir ki eğitim bir bilgi birikimidir. Doğduğumuz andan itibaren başlayıp ölünceye kadar devam eder. Okuma yazmayı, dört işlemi, hayat bilgisini, fen dersini  öğreten öğretmen, gittiği ortaokulda edinilen kazanımlar, okuduğu lise ne olursa olsun hangi tür okulda okursa okusun kazandığı bilgi birikimi ile iyi, ahlaklı, erdemli, planlı, kendine güvenen, hedefleri olan  bir birey olarak yetiştiği sürece önüne çıkan her engeli aşabilecek nitelikte olur. Yerel yerleştirmeyle gidilen okullar da olsa nitelikli lise de olsa öğrencinin çalışma disiplini, okuma alışkanlığı, yorumlama ve farklı bakış açılarıyla bakma yeteneği gelişmişse gittiği okulda başarılı olacaktır.