0 (530) 500-4281

LGS ne zaman yapılır?


  • LGS ne zaman yapılır ?

LGS’ nin TEOG ( Temel Egitimden Ortaöğretime Geçiş Sınavı) sınavının kaldırılması üzerine 2017-2018 yılında uygulanmaya başlanmasının ardından 8. Sınıf öğrencileri için zorlu maraton başlamıştır.  Fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje uygulayan eğitim kurumları(Anadolu liseleri), Anadolu Imam Hatip Liseleri ile mesleki ve teknik anadolu liselerinin anadolu teknik programlarında okumak isteyen öğrenciler için 2 Haziran 2018 tarihinde merkezi bir sınav gerçekleştirildi. Merkezi Sınav isteğe bağlı olup bu sınava katılmak isteyen ögrenciler, 11-18 Nisan 2018 tarihlerinde Milli Eğitim Bakanlığının sitesinden başvurularını yapıp okudukları ortaokul müdürlüklerinden   tamamladılar. Açık öğretim ortaokulu öğrencilerinin başvuruları ise Açık öğretim ortaokulu müdürlüğü tarafından takip edildi. Yurt dışında  e-okul sistemine kayıtlı olmayan ortaokul öğrencileri ise Millî Eğitim Bakanlığı Denklik Yönetmeliği dikkate alınarak denklikleri yapıldıktan sonra başvurularını Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri/Konsoloslukları üzerinden yaptı.

Mayıs ayının son haftası sınav yerleri belirlenen ögrenciler güncel bilgilerinin bulunduğu , fotoğraflı, ortaokul müdürlükleri tarafından onaylanmış, renkli ve mühürlü giriş belgelerini 22 mayıs 2018 tarihine kadar aldılar. Giriş belgeleriyle birlikte, geçerli kimlik belgesi (T.C. kimlik numaralı nüfus cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçerlik süresi devam eden pasaport, yabancı uyruklu öğrenciler için İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü tarafından verilen resimli, mühürlü kimlik belgesi), en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi ile birlikte 2 Haziran 2018 de Sözel ve Sayısal bölümden oluşan iki oturumlu sınava girdiler.

Bu yıl ilk uygulaması yapılan sınavın önümüzdeki eğitim öğretim yılında 8 Haziran 2019 Cumartesi günü yapılacağı öngörülüyor. MEB tarafından hazırlanan çalışma takvimine göre 2018-2019 eğitim öğretim yılı 17 Eylül 2018 de başlayacak, 19 Ocak 2019 Günü birinci kanaat dönemi sona erecek. Yarı yıl tatili 21 Ocak 2019- 01 Şubat 2019 tarihleri arasında olacak ve 4 Şubat 2019 günü başlayacak ikinci kanaat dönemi ise 14 Haziran 2019 da sona erecek. 2018-2019 eğitim öğretim yılında okullar 8 Haziran 2018 de kapanmış yapılan merkezi sınav okulların eğitim ögretimi sonlandırmasından bir hafta önce gerçekleşmişti.  2018-2019 eğitim öğretim yılında da bu yılki gibi bir hafta önce olursa yapılacak merkezi sınav 8 Haziran 2019 Cumartesi günü olacak. Ancak kesin tarih ‘Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Yapılacak 2019 Yılı Merkezî Sınav Başvuru ve Uygulama Kılavuzu’ yayınlandıktan sonra netleşecektir. 2018 yılında bu kılavuz 10 nisan 2018 de yayınlanmıştır.

Sınavın ardından bir tercih dönemi gerçekleşecek. Bu dönemde milli eğitim bakanlığının oluşturduğu komisyonlar tarafından tercih yönlendirmesi yapılacak ayni zamanda orta okulların rehberlik servisleri de bu donem boyunca velilere ve öğrencilere destek olacak. Milli Eğitim Bakanımızın da son yaptığı açıklamalara bakacak olursak; ileriki dönemde eğitimde ciddi bir reform gerçekleşecek ve köklü değişikler olacak. Her ne olursa olsun çocuklarımız icin iyi bir gelecek istiyorsak onların eğitimini dikkatle takip etmeli, uzman kişilerden yardım alarak küçük yaşlardan itibaren yollarını çizmelerine yardım etmeliyiz. Çocukların hayatlarında ulaşmak istedikleri bir hedef, hayatlarının nasıl şekillendireceklerine dair bir plan olmalı. Bu hedef doğrultusunda ilerlemeleri için bizlere düşen görev koşulsuz şartsız onları sevdiğimizi göstererek destek olmak ve hayallerine ulaşmaları için yol göstermek olmalıdır.