0 (530) 500-4281

Z Kuşağının Öğrenme Alışkanlıkları ve Matematikle İlişkisi Nasıldır?


Z Kuşağının Matematikle ilişkisi

Matematik hepimizin bildiği anlamıyla okullarda aritmetikle geometriyi bir arada öğreten dersin adıdır. Günümüzde ise bu tanım biraz daha karmaşıklaşmış ve genişlemiştir. Sonsuz bir dünyaya sahip olan matematiğin çocuklarımızın ve öğrencilerimizin hayatındaki yeri ise oldukça önemlidir.

Temelinde akıl yürütme olan bu ders sadece akademik anlamda değil günlük hayatımızın da oldukça içindedir. Bu sebepledir ki içinde bulunduğumuz eğitim öğretim sisteminde matematiğin yeri farklıdır. Değişen ve gelişen sistemle birlikte artık matematiği daha da benimsemeli; eski eğitim tabularını yıkarak yerine dinamik ve etkili bir öğrenme sistemi kurmalıyız.
Bu işe ilk olarak çevremizi çocuklarımızı öğrencilerimizi tanıyarak başlayalım. Her çocuk farklıdır ve özeldir.Bu gerçek artık bütün ebeveynler tarafından kabul görmüştür fakat çocuklarımızın bulunduğu bu dönemi de tanımak kuşaklarının farkına varmakta oldukça önemlidir.O zaman gelin beraber Z kuşağı neymiş bakalım.

Z KUŞAĞI NEDİR? Kimler Z Kuşağına Dahildir

Z kuşağı 90’ların son dönemini de içine alarak 2000’lerde doğan çocukları kapsıyor. Z kuşağı, milenyumun çocukları şeklinde bilinmektedir. Teknolojinin kucağında doğan bu neslin ”internet kuşağı” şeklinde de adlandırıldığı söylenebilir. Oldukça iyimser olan bu kuşak, çok fazla hırslı olmasalar da kişisel hırslarına düşkündürler. Aynı zamanda
Z Kuşağı üyeleri genç yaşlardan beri dijital teknoloji kullanmaktadır ve İnternet ve sosyal medyada rahattır, ancak dijital olarak okuryazar değillerdir.
Z kuşağı hakkında genel bilgiler bu yönde olduğuna göre biz eğitimciler olarak bu kuşağa uygun aktif yenilikçi teknolojiyle iç içe bir sistemi benimsemek zorundayız. Matematik için bu zor görünse de aslında değil. Doğru hüküm vermek , eleştirici yollardan düşünmek ve bağımsız düşünebilme yapısını çocuklara kazandırmak her zaman ilk hedefimiz ve adımımız olmalıdır.
Çocuklarımıza neyi nasıl yapabileceklerini göstermek için önce sürekli isim değiştiren sınavları beyinlerine kodlamayı bırakmalı sistemli mantıklı düşünmeyi anlatmalıyız.
Geçmiş başarılarımızdan yola çıkarak söyleyebilirim ki matematikte başarılı olarak adlandırdığımız öğrencilerimizin en büyük ortak özellikleri sınav stresiyle baş edebilen inceleme araştırma ve eleştirme yapabilen öğrenciler olmalarıydı.
Kurumumuzda bilinen destek çalışmalarının yanı sıra matematiğin neden ve nasıl oluştuğunu irdeleme ve senelerdir parça parça öğretilmiş matematiksel yap-boz parçalarını birleştirmeyi hedefliyoruz.
Velilerimiz öğretmenlerimiz çalışanlarımız ve öğrencilerimizle her an iletişim halinde olarak gereken uygulamaları yaparak bu süreci en iyi şekilde atlatmak için sizde ailemize katılabilirsiniz 🙂

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir