Çocuğumu LGS sınavına nasıl hazırlarım?


Çocuğumu lgs sınavına nasıl hazırlarım?

Liseye geçiş sistemi bu yıl itibariyle değişti. Eski sistemde TEOG olarak adlandırılan ve her dönem yazılı sınavların yerini alan bir sınav uygulanıyordu. Bu sınav kazanımların öğrenilip, öğrenilmediğini ölçücü nitelikteydi. Bir seçme ve eleme sınavı olmadığı için sorular çoğu zaman zorlayıcı olmuyordu ve binlerce birinci çıkabiliyordu. Yeni sistemle birlikte amaç üst düzey nitelikli okullara öğrenci seçmek olduğu için sınava giren öğrencilerin sadece yüzde 10 luk kısmı bu liselere yerleşebildi. Geriye kalan öğrencilerde eskiden olduğu gibi ikamet adresine yakın liselere yerleştirildi.

Peki bu sınava çocuğumu nasıl hazırlamalıyım?

Öncelikle çocuklar alt sınıflardan itibaren test çözerek ders çalıştırılmaktadır. Bu testlerde genellikle bilgiyi ölçücü niteliktedir.Bu tip sorular alt düzey bilişsel beceriyi ölçmekte ve geliştirmektedir. Bilgiyi ölçen bu tarz testlerde doğru cevap zaten size verilir yapılması gereken yanlış cevabı elemektir.Bu durumda konuya derinlemesine hakim olmak zorunluluğu da yoktur. Doğru cevabı bilmeseniz bile yanlış cevapları bilmeniz yeterli olacaktır. Bu nedenle ögrenciler konuyu öğrenmeye değil çok sayıda soru çözerek soru tipi ezberlemeye yönelirler.

Yeni sistem de test şeklinde olmasına karşın içerik tamamen farklı. Doğru cevabı bulabilmek için öncelikle soruyu anlamak, ne sorduğunu algılamak ve yorumlar gerekli. Herhangi bir derste herhangi bir konuda sadece bilgi bilmek yeterli değil o bilgiyi yorumlayıp, günlük hayata aktarabilmek önem kazandı. Okunulan parçaların analizini yapabilmek ön plana çıktı.

Burada yapılması gereken ilk şey; bilgiyi anlamak yorumlamak analiz etmek için kitap okuma alışkanlığı kazanmaktır. Ögrencilerimiz özellikle günde yarım saatlerini kitap okumaya ayırmalı, zaman kaybı olarak görmemelilerdir.

Yeni sınavda sözel bölüm zaman açısından sıkıntı yaratmamakta ancak sayısal bölümde 60 dakika uzun matematik ve fen bilgisi soruları için yeterli gelmemektedir. Bu yüzden zamanı doğru kullanmayı da çok iyi öğrenmeli zamana karşı soru çözümüne önem vermelidir. Her gün mutlaka günlük okulda öğrenilen derslerin tekrarı yapılmalı, konular en ince ayrıntısına kadar irdelenmeli ve iyice öğrenilmelidir. Anlaşılmayan konular ve sorular mutlaka öğretmenlere sorulmalı, ezbere dayalı olan konular bile çeşitli yöntemlerle (zihin haritası, çağrışım, kodlama… ) çalışılmalıdır.

Sistem ne kadar değişirse değişsin çalışan disiplini bir ögrenci her çeşit sınavın, problemin altından kalkar. Özellikle kendinizi iyi tanıyın. Hata yaptığınız zaman konuyu baştan sona almak yerine, sorunun neden kaynaklandığını iyi analiz edin. Sebebi Sınav kaygısı mı, kitap okuma eksikliği mi, dikkat dağınıklığı mı olduğunu iyi tespit ederseniz tedaviyi de daha çabuk ve etkili uygulayabilirsiniz. 356

Çocuklar en çok anne babalarını mutlu etmek ve onları gururlandırmak isterler. Kendinizden hatırlayın bir resim yaptığınızda, bir şarkı öğrendiğinizde, ilk defa yüzmeyi öğrendiğinizde nasıl bir heyecanla onlara koşup yaptıklarınızı görmelerini istemediniz mi ? Bu yüzden eğitim hayatlarında gösterdikleri en ufak başarıda onları takdir eteli yüreklendirmelisiniz. Böylelikle daha çok şey başarıp yanınıza gelmek isteyecek ve hep kendini geliştirecektir. Lütfen onları alkışlayın, ufak başarılar da olsa önemsememezlik etmeyin. Onların sizin ellerinizde şekillendiğini asla unutmayın. 

Sınava hazırlanmak ya da çocuğun gelişiminde önemli faktörlerden birisi de vücutlarının bu tempoyu kaldırabilecek kadar sağlıklı olmasıdır. Düzenli beslenmeli her çeşit vitaminini, mineralini almalı beyninin gelişimine katkı sağlayacak yiyeceklerle desteklenmeli, özellikle cep telefonları bilgisayarlardan mümkün olduğunca uzak tutulmalı günde en az yarım saat bedensel egzersiz yaptırarak onun bedensel olarak da hazır olmasını saglamalısınız.